Články

    - Ekonomické procesy – od simulace po realizaci







Ekonomické procesy – od simulace po realizaci


Co je to ekonomický proces?

Ekonomický proces = hospodářský proces
- je to proces vzniku, pohybu a zániku určitého souhrnu ekonomických činností a ekonomických vztahů, tvořící specifické oblasti nebo stránky společenské reprodukce.

Obecně

V ekonomii i jiných oblastech lze u jakýchkoli objektů zájmu zjišťovat veličiny, např. spotřeba, výroba atd., atd..
Obecně se analytické systémy zaměřují na celkovou oblast zájmu. Simulace pak vycházejí z nabytých znalostí z analýzy těchto oblastí zájmu.
Tato práce se zabývá principem sledování a principem simulace ekonomických objektů za použití unitárních ekonomických entit, což jsou části oblasti zájmu dělené na jednotkové, již nedělitelné části. Podle objektu zájmu můžeme chápat jednotkovou nedělitelnou část podle zjišťované veličiny, unitární ekonomickou entitou tedy může být jeden úhoz kladivem ve výrobní lince při zjišťování počtu nýtů i státy nebo kontinenty při zjišťování mezinárodního obchodu.

Unitární ekonomická entita

Oblast sledovaného zájmu rozdělíme na nejmenší možné samostatně sledovatelné části – unitární ekonomické entity obr.1, dále jen UEE. Každá entita však musí splňovat tyto vlastnosti:
- něco do entity vstupuje, minimálně jedna veličina (input)
- něco z entity vystupuje, minimálně jedna veličina (output)
- entita vykonává nějakou činnost, aktivitu nebo má specifickou vlastnost (activity)
- při vykonávání činnosti entita něco spotřebuje, mění svoje vlastnosti, minimálně jedna veličina (consumption)

obr. 1

obr1

Vstupních veličin, výstupních veličin a veličin spotřeb může být více, minimálně však jedna. Každá veličina pak může nabývat vlastní hodnoty obr.2. Vlastní hodnotou se rozumí údaj konkrétní veličiny – reálné číslo, množina stavů „ON-OFF“ a jiné vyjmenované vyjádření veličiny.

obr. 2

obr2

V tomto pojetí s modelováním nebo použitím UEE je umožněno sledování veškerých ekonomických veličin. A to i v čase zachycení, tedy i retrospektiva ekonomických výstupů v čase. Jsou-li ve sledování použity automatické prvky, pak může být obraz ekonomických výstupů až v reálném čase. Aktuálnost informací je dána rychlostí prvků automatického zpracování.

K zachycení informací o objektu zájmu je třeba celý ekonomický proces rozdělit na již nedělitelné části, neboli dílčí ekonomické procesy / úkony. Takový jednotkový (atomický) úkon (dále jen UM „Unique Make“) v ekonomickém procesu obsahuje vstupy (dále jen i „inputs“), výstupy (dále jen o „outputs“) a spotřebu (dále jen c „consumptions“). Souhrn nebo soubor vstupů, výstupů, spotřeb a aktivity lze zapsat takto:


Soubor vstupů i‘=Σ i(0..n)

Soubor výstupů o‘=Σo(0..n)

Soubor spotřeb c‘=Σ c(0..n)

Soubor aktivit a‘=Σ [f(i); f(o); f(c)]


UM pak můžeme popsat souhrnem všech různorodých vstupů, výstupů a spotřeb.

UM ( Σ i‘(0..n), Σ o‘(0..n), Σ c‘(0..n), Σ a‘(0..n) )


Pro ilustraci je na obr.3 znázorněn UM s možnými i,o,c pro konkrétní specifický úkon.
Na obr.4 je nastíněno možné zřetězení a propojování UM k vytváření komplexních popisů obr.5 ekonomických procesů.

obr. 3 úkon

obr3


obr. 4 zřetězení úkonů

obr4


obr. 5 příklad komplexního propojení

obr5

Realizace IS pro výrobní procesy s UEE

Napojením vstupů, výstupů a spotřeb u všech UEE lze realizovat ukládání dat v elektronické podobě. Takto definované rozmístění UEE, jejich propojení a napojení na IS je možno popsat a uložit v IS.
obr. 6

obr6

Pro sestavení výroby z UEE je vhodné v IS zavést pojem „matrice“. Matrice výroby uchovává informace o rozmístění a propojení UEE a jejich napojení na IS pro jeden výrobní proces. Pro stálou neměnnou výrobu lze vycházet z jedné matrice. Při výrobě, kdy se vyrábí různé produkty, buď jednorázově nebo opakovaně, pak stačí použít v IS jiné matrice.

Ve výrobním podniku matrice vytvářejí a udržují výrobní přípraváři nebo technologové. Management výroby pak nasazuje/použije připravené matrice pro konkrétní výrobu obr.7.

obr. 7

obr7

V dobře navrženém a implementovaném IS lze získávat informace libovolně. Výhodné je použít metody získávání a prezentaci ekonomických i neekonomických informací o výrobě podle vlastních požadavků jednotlivých uživatelů IS, tedy podle vlastních definicí.

Závěr

V IS navrženém podle schématu UEE lze získávat přesné ekonomické i neekonomické / technologické údaje o výrobním procesu v libovolném čase (Timelapse) až po reálný čas (Real-Time). Z uložených dat lze získat libovolnou souhrnnou i jednotkovou informaci o výrobním procesu. Pro simulace ekonomických procesů je princip použití UEE obdobný, pouze se nepoužijí reálná data, ale fiktivní a simulaci můžeme realizovat okamžitě za celou oblast zájmu.

© 2022 Mgr. Vítězslav Budnikov